Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

1920

Do początków września 1920 r. poza składem armii ukraińskiej pozostawała 6. dywizja strzelców dowodzona przez
płk. M. Bezruczkę.
Po przełamaniu frontu przez Budionnego (5 czerwca pod Koziatynem) opuściła ona pospiesznie zagrożony odcięciem Kijów (8 czerwca) razem z polskimi oddziałami 3. Armii, ruszając na północny zachód (Sarny, Kowel).
Liczyła 
wówczas 2777 ludzi, z czego 1232 przebywało na froncie. W końcu lipca żołnierze Bezruczki uczestniczyli
w ciężkich bojach w rejonie stacji 
kolejowej Mancewicze, a w walkach odwrotowych dywizja poniosła dotkliwe straty
w ludziach i sprzęcie.
W połowie sierpnia liczyła więc tylko 300 
ludzi zdolnych do walki, pozostali byli ranni i chorzy. Polskie dowództwo przychyliło się do prośby dowódcy zdziesiątkowanej dywizji i odwołało ją z frontu, kierując na odpoczynek w rejon Zamościa. Po uzupełnieniu i nabraniu sił dywizja (stacjonowała tam od 19 sierpnia 1920 r.) miała dołączyć na południu do głównych sił ukraińskich.

Los jednak sprawił, że właśnie w rejon Zamościa skierowały się siły I Armii Konnej Siemiona Budionnego i odpoczynek Ukraińców zamienił się w rozpaczliwą walkę o przetrwanie. Przez trzy dni (29-31 sierpnia) zamojski garnizon, dowodzony przez najwyższego stopniem oficera płk. Bezruczkę, bohatersko walczył aż do przybycia posiłków w obronie miasta oraz w trójkącie Zamość-Krasnystaw-Hrubieszów. Postawa ukraińskiej dywizji została bardzo wysoko oceniona przez polskie władze wojskowe i polityczne. Na początku września 1920 r. została ona odesłana w okolice
Stanisławowa, do sił głównych Armii URL9.

Anatol Szołudko

Odezwa Atamana Petlury

https://pl.wikisource.org/wiki/Odezwa_Symona_Petlury_do_narodu_Ukrainy_26.04.1920

Odezwa Marszałka Piłsudskiego

https://pl.wikisource.org/wiki/Odezwa_Naczelnego_Wodza_J%C3%B3zefa_Pi%C5%82sudskiego_do_mieszka%C5%84c%C3%B3w_Ukrainy_26.04.1920

Związek Strzelecki "Strzelec" 2015